"דביר" - שמן המופק מהאפרסמון האגדי

העידן הטכנולוגי בו אנו מצויים היום, מתאפיין בגילויים מרחיקי לכת בתחומי חיים רבים. חדשות לבקרים אנו שומעים על תגליות מדעיות המובילות לפריצות דרך ומצעידות את העולם קדימה במהירות שיא. אחד התחומים המרתקים ביותר שהטכנולוגיה מצליחה להכות בתדהמה את הקהילה המדעית הוא תחום הארכיאולוגיה.

מחקרים חדשים בתחום מצליחים לפענח ולאמת חלק מהדברים, שעד היום היו בגדר סוד נעלם. והתובנות שלנו על העולם העתיק מתחילות להתבהר, עד שנדמה לפעמים שהמציאות עולה על כל דמיון.

אחת החידות הגדולות מהעולם העתיק, שריתקה במשך מאות שנים חוקרי תרבות מעולם הבוטניקה והארכיאולוגיה וההתנהגות האנושית על רבדיה היא חידת  "שמן האפרסמון האגדי", הנחשב לגביע הקדוש של עולם הבוטניקה ותעשיית הפארמה ונעלם מן השטח, כנראה בשל שינויים דמוגרפיים ופוליטיים. ריבוי המקורות המקומיים והעולמיים שנשתמרו בידינו מן העולם העתיק, מלמדים שחשיבותו הייתה עצומה והפרסום אודות סגולותיו של שמן האפרסמון שמקורו בעין גדי, הגיעו למרחקים שעד לזמן האחרון חוקרים לא האמינו שתושבי הארץ קיימו איתם יחסי מסחר בעולם העתיק.

הפרט המדהים בנושא, שהצית את הדמיון יותר מכל, הוא תיעוד החוזר על עצמו בכל המקורות, כי לשמן האפרסמון סגולות רפואיות וקוסמטיות מרחיקות לכת. עדויות להימצאותו בארמונות ברחבי העולם והידיעה שמלכים שילמו עליו הון עתק – מלמדות שסגולותיו הפלאיות לא היו מוטלות בספק.

גם במקורות היהדות, בתנ"ך ובתלמוד, שמן האפרסמון משחק תפקיד מאד משמעותי. אנו מוצאים איזכורים לשימוש בו בבית המקדש, כחלק ממרכיבי הקטורת שנהגו להדליק באופן יומיומי. שמן האפרסמון, המעורב בשמני מרפא נוספים כמו מור ולבונה, שימש בקודש במשך למעלה מאלף וחמש מאות שנים ברציפות, עד שנעלם ללא הסבר ממשי מניח את הדעת. העובדה שהוא אחד מהדברים שנעלמו במקביל לארון הקודש מצביעה אף היא על חשיבותו העצומה. ראיות נוספות לחשיבותו ניתן למצוא אצל חז"ל הרומזים במקומות שונים על סוד הכנת שמן האפרסמון, ומכאן גם קטורת בית המקדש, הועלמו במכוון, מתוך חשש לפגיעה בקודשתו. לא בכדי קבעו חכמי יבנה לאחר חורבן הבית השני שכל יהודי חייב לקרוא בכל יום את פרשת פיטום הקטורת, שם מוצפנת, לפי חז"ל, התרכובת הסודית לתמהיל מרכיבי הקטורת שהוקרבה בכל יום בקודש הקודשים, וביניהן כאמור, שמן האפרסמון המור והלבונה.

כתובת הקללה המסתורית שנמצאה בפסיפס בבית הכנסת העתיק בעין גדי, המזהירה מפני חשיפת סוד שמן האפרסמון, מחזקת את ההבנה שמדובר בסוד חשוב שנשמר בקפידה. ההצלבה של האזהרה העתיקה הזו עם שאר המקורות מכל העולם – מבהירים דבר שאינו משתמע לשתי פנים: לשמן האפרסמון, שמקורו אך ורק בעין גדי, היו סגולות רוחניות ופיזיות.

מחקרים אחרונים בתחום הארכיאולוגיה מאששים, שתושבי עין גדי היו האחרונים ליפול לידי הרומאים בימי חורבן ירושלים לאחר מרד בר כוכבא. החוקרים מסיקים שזה הזמן שבו נגנז הסוד להכנת שמן האפרסמון המפורסם, וזה גם הזמן שהוא מתחיל להעלם משאר המקורות בכל העולם.

החיפוש אחר שיח האפרסמון ששימש להכנת השמן (אין קשר לפרי האפרסמון שאנו מכירים היום) מתנהל כבר מאות שנים, ונסיונות לשחזר אותו נעשים כל הזמן עד לעת הזו. לאחרונה פריצות דרך מדעיות הובילו למחקרים חדשים המזהים את שיח האפרסמון עם Commiphora gileadensis, (ניתן ללמוד יותר על המחקר מתוך מאמרו של פרופסור זהר עמר, המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה בבר אילן)

ההבנה שהשיח זוהה בוודאות סיקרנה מאד קבוצת יזמים ישראלים מתחום החקלאות, שלהם ידע נרחב ומעמיק באדמות הארץ, והם התאגדו יחד בנסיון לנסות להפיק את השמן המקורי. לאחר מספר רב של נסיונות ושיתוף פעולה אקדמי, הצליחו להפיק שמן העונה על ההגדרות מהמקורות השונים ובעיקר מהמקור המקראי, ובאמצעותו פיענחו את התרכובת הנכונה שכוללת את הלבונה הקדושה ( sacra) ומור הגלעד (comiphora) ונתנו לו את השם "דביר".

מאחר ויעילותה של תרכובת שמן האפרסמון החדש, "הדביר",  לא הותירה ליזמים ספק, הם החליטו שהגיעה השעה להנגיש אותו לציבור הרחב.

אחת התובנות הראשונות שלהם היתה שכדאי לגדל את שיח האפרסמון במקום הגידול המקורי שלו בעין גדי, והיזמים החליטו לטעת מטע מסחרי רחב ידיים. כיום ניתן כבר לראות מטעי גידול עצומים, שלראשונה לאחר למעלה  מאלפיים שנה, מחזירים את עין גדי לעסוק שוב בצמח המופלא שאחראי על פרסומה ברחבי תבל בעולם העתיק.

את התהליך כולו מלווים חוקרים מובילים מן השורה הראשונה ביניהם דוקטור יהושוע מאור ודוקטור איליין סולווי, המייעצים בכל תהליך הפיתוח והיצור מתוך אמונה עמוקה ששיחזור שמן האפרסמון האגדי וייצורו באופן מסחרי לשימוש הציבור – הם אולי הבשורה המרתקת ביותר בתחום רפואת העור והקוסמטיקה בעידן האחרון.
לאחר שקיבלו לאחרונה את אישור משרד הבריאות (לשימוש חיצוני בלבד בשלב זה) ולאור העובדה שהתגובות המצויינות בקרב המשתמשים במוצר, הולכות ומתרבות, משוכנעים היזמים והחוקרים כי זוהי הסנונית הראשונה מתוך מגוון רחב של מוצרים המבוססים על ה"דביר", שמן אפרסמון מור ולבונה המתעתדים לתת מענה רפואי וקוסמטי למגוון תופעות שהמדע והרפואה מתקשים לתת להן מענה עד היום.